Δευτέρα, 20 Αύγουστος 2018
Στη Λάρισα σταμάτησε το σερί του ΑΟΧ/ Κισαμικού (ήττα με 2-0 από τον Απόλλωνα)

Έχει πάρει φόρα! Σε πολυ καλή κατάσταση είναι ο Απόλλων Λάρισας, ο οποίος παίρνει τη μία νίκη μετά την άλλη. Τη Δευτέρα (12/2) έκανε... καρέ με το 2-0 επί του ΑΟΧ-Κισαμικού στο τελευταίο χρονικά ματς της 16ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής.
Οι Θεσσαλοί καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο κόντρα στην ομάδα-έκπληξη του πρωταθλήματος, η οποία μετρούσε τέσσερις νίκες στη σειρά. Ωστόσο, ακόμη και με την ήττα οι Κρητικοί έμειναν στην τέταρτη θέση.
Πολύτιμο τρίποντο για τον Απόλλωνα το συγκεκριμένο αφού σκαρφάλωσε ακόμη ψηλότερα και πήρε απόσταση από τις τελευταίες θέσεις. Πήγε στους 25 βαθμούς και τόσους έχει και η Σπάρτη, η οποία είναι στην εξάδα.

Καλύτερα μπήκε στο ματς ο Απόλλων Λάρισας, ο χωρίς να έχει ευκαιρία ευτύχησε από νωρίς να ανοίξει το σκορ και να φέρει τον αγώνα στα μέτρα του. Μόλις στο 11' ο Μαυριάς εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Λαζαρίδης έκανε καή εκτίμηση και ο Ανδρέου με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.
Έχοντας το προβάδισμα οι Θεσσαλοί μπόρεσαν να κάνουν το παιχνίδι τους. Δεν χρειαζόταν να ρισκάρουν, περίμεναν τον αντίπαλο όποτε το έκριναν απαραίτητο,του άφησαν την μπάλα και επιδίωξαν να βρουν κάποιες αντεπιθέσεις.
Ο ΑΟΧ-Κισαμικός είχε ένα αδύναμο σουτ του Σελινιωτάκη στο 26' και ένα ακόμη του Γκίνη έξι λεπτά μετά, ενώ στο 37' ο Χαλκιαδάκης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παϊτέρη. Η ισοφάριση δεν ήρθε και στο 40' ο Μαυριάς με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 2-0 δίνοντας έτσι σαφές προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς, αλλά δεν ήταν εύκολο να το βρουν κόντρα σε μία ομάδα που έκλεινε τους χώρους. Στο 60' ο Παπαζαχαρίας έκανε λάθος γύρισμα για τον Παϊτέρη, ο Χαλκιαδάκης έκλεψε την μπάλα, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο. Τρία λεπτά μετά ο Ζιούλης χωρίς να βρει στόχο.
Η πίεση των Κρητικών συνεχίστηκε, αλλά η υπεροχή τους ήταν φλύαρη. Ο Απόλλων είχε στο 75' μία καλή στιγμή με τον Τσιλούλη και στη συνέχεια κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα. Στο 85' ο Σελινιωτάκης είχε ένα άστοχο σουτ, ενώ στο 87' ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων του Χατζή.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Βρέσκας (Ημαθίας), βοηθοί του οι Κελεσίδης (Ημαθίας) και Δημόπουλος (Φλώρινας), ενώ τέταρτος ο Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας).
Κίτρινες: 49' Χατζής - 90'+2 Σάλιακας

ΑΟΧ-ΚΙΣΑΜΙΚΟΣ (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Ζιούλης, Φουάσης, Παντελάκης, Σάλιακας, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Αποστολίδης, Ξύδας, Χαλκιαδάκης, Λέο.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Β. Ανδρέου, Αγρόδημος, Χατζής, Μαυριάς, Τσιλούλης, Κανούλας, Καρακατσάνης, Κακάμης.

ΠΗΓΗ: a-sports.gr