Champions League: Σπάρτα Πράγας, Σάλτσμπουργκ και Γιουνγκ Μπόις στη League Phase

Σπάρτα Πράγας, Σάλτσμπουργκ και Γιουνγκ Μπόις εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στην League phase του Champions League για τη σεζόν 2024-25.

Ο Λούκας Χαρασλίν από το σημείο του πέναλτι στο 80΄ και ο Αλμπιόν Ραχμάνι στο 83΄ διαμόρφωσαν το 2-0 υπέρ της Σπάρτα Πράγας που ήταν και το τελικό σκορ, στον δεύτερο αγώνα της με τη Μάλμε στην Τσεχία. Η Σπάρτα είχε χάσει την ευκαιρία να βρει δίχτυα στο 19ο λεπτό, όταν ο Βέλικο Μπιρμάντσεβιτς δεν αξιοποίησε την ευκαιρία που είχε εκτελώντας πέναλτι. Και στο 27΄ ήταν η σειρά της σουηδικής Μάλμε να χάσει πέναλτι με τον Άντερς Κρίστιανσεν. Έτσι, η Σπάρτα Πράγας προκρίθηκε με συνολικό σκορ 4-0, αφού επί σουηδικού εδάφους είχε επικρατήσει με 2-0 στο πρώτο ματς.

Την πρόκριση στη League Phase του Champions League εξασφάλισε η Σάλτσμπουργκ, μετά την ισοπαλία 1-1 στη “Red Bull Arena” της Αυστρίας απέναντι στην Ντιναμό Κιέβου. Ο Δανός εξτρέμ Άνταμ Ντάγκιμ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό για τους Αυστριακούς, με τον Ουκρανό επιθετικό Βλάντισλαβ Βλανάτ να ισοφαρίζει στο 29΄. Μετά το 2-0 της Σάλτσμπουργκ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, η ομάδα της Αυστρίας προκρίθηκε με συνολικό σκορ 3-1.

Μετά το 3-2 της Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία στον πρώτο αγώνα, η νίκη με 1-0 των φιλοξενούμενων στην Κωνσταντινούπολη απόψε… δεν ευνόησε βέβαια τη Γαλατασαράι που είδε τους Ελβετούς να προκρίνονται με συνολικό σκορ 4-2. Το γκολ του Γάλλου Αλάν Βιρζίνιους στο 87΄ ήταν το… κερασάκι στην τούρτα για την ελβετική ομάδα. Η Γαλατασαράι λίγο αργότερα, στο 88΄ είδε τον Ουρουγουανό Φερνάντο Μουσλέρα ν’ αποβάλλεται με κόκκινη κάρτα… αλλά ούτως ή άλλως όλα είχαν κριθεί.

Στις αναμετρήσεις ρεβάνς για τα play-off του Champions League (σε παρένθεση το σκορ των πρώτων αναμετρήσεων) σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 0-1 (2-3)

* Προκρίθηκε η Γιουνγκ Μπόις με 4-2

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)-Ντιναμό Κιέβου 1-1 (2-0)

* Προκρίθηκε η Σάλτσμπουργκ 3-1

Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)-Μάλμε (Σουηδία) 2-0 (2-0)

* Προκρίθηκε η Σπάρτα Πράγας με 4-0

Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)-Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία) 28/8 (0-3)

Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)-Μίντιλαντ (Δανία) 28/8 (1-1)

Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)-Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία) 28/8 (1-2)

Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Λιλ (Γαλλία) 28/8 (0-2)

* Η κλήρωση της League phase του Champions League είναι προγραμματισμένη για τις 29 Αυγούστου.